Kenya
HÁTTÉR
Az 54 milliós Kenya Kelet-Afrika gazdasági, pénzügyi és közlekedési központja, mely az elmúlt évtized során jelentős politikai, strukturális és gazdasági reformon ment keresztül. Szubszaharai Afrika egyik leggyorsabb ütemben fejlődő országa, ahol a gazdasági növekedés mértéke 2019-ben 5,7% volt.
Ám a mára elért jelentős eredmények ellenére is komoly kihívásokkal kell szembenéznie, úgymint a kiterjedt szegénység, társadalmi egyenlőtlenség óriási mértéke, a globális klímaváltozás negatív hatásai, vagy a külső és belső sokkoknak kitett gazdaság.
A társadalmi-gazdasági problémák a városokban koncentrálódnak leglátványosabban, ahol a megfizethető lakhatás híján a népesség jelentős hányada nyomornegyedekbe kényszerül. A túlzsúfolt telepeken a formális infrastruktúra – mint például vízvezetékek, szennyvízcsatorna, villamos áram – teljes egészében hiányzik, így az emberek rendkívül rossz közhigiénés és közegészségügyi viszonyok között kénytelenek élni, ami az egészségüket nagyban veszélyezteti.
MIÉRT ITT SEGÍTÜNK?
Kenya lakosságából naponta több millió ember nem jut tiszta ivóvízhez, közel 5 millió ember számára nem állnak rendelkezésre a megfelelő egészségügyi körülmények és hetente több ezer áldozatot követelnek a rossz higiéniából és elégtelen vízellátásból származó betegségek. A probléma különösen érinti a nagyvárosi nyomortelepeket, ahol a formális infrastruktúra teljes hiányából és a túlzsúfoltságból adódóan a közhigiénés és közegészségügyi viszonyok fokozott kockázatot jelentenek az ott élő milliók életére nézve.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2010 óta vesz részt Kelet-Afrika, így Kenya városi nyomornegyedeinek vízügyi és higiénés, szanitációs fejlesztésében. Célunk, hogy halmozott (lakhatási, foglalkoztatási, oktatási) problémákkal küzdő személyek és közösségek helyzetét olyan megoldásokkal javítsuk, amelyek a lehető legjobb és legmegfelelőbb válaszokat adhatják.