HÁTTÉR
Románia – pontosabban számunkra Erdély. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkáját elsősorban Magyarországon, illetve a Kárpát-medence magyarlakta területein végezi, de a határon túli magyarokat legnagyobb számban (kb. 1,2 millió fő) tömörítő Románia kiemelten fontos helyszíne tevékenységünknek.
Az elsősorban Erdélyben koncentrálódó, Románia legnagyobb létszámú nemzeti kisebbségét alkotó magyarság megsegítése már rögtön szervezetünk megalakulása után szükségessé vált, a Ceaușescu elnyomó diktatúráját megdöntő, 1989-ben kitört romániai forradalom alatt. Ám munkánk nem fejeződött be a romániai rendszerváltással, az erdélyi magyarok támogatása napjainkban is a Szeretetszolgálat fontos feladatát képezi.
MIÉRT ITT SEGÍTÜNK?
Romániában az 1980-as évek végére kialakult politikai és gazdasági válság az összeomlás szélére sodorta az országot. A honi társadalom elsősorban az erdélyi magyar közösségek irányába, mély szolidaritással fordult. Az adományok eljuttatása azonban nem volt könnyű: kevéssel a rendszerváltást követően alig akadt olyan szervezet, amelynek megvoltak ehhez a személyi és technikai kapacitásai. Az erdélyi magyarsággal mély és szolidáris kapocs alakult ki ekkor, amely az idő során igazi sorsközösséggé formálódott.
A Szeretetszolgálat minden lehetséges eszközzel segíti az erdélyi magyarság életét. Az utóbbi években ez elsősorban egészségügyi programok keretében történik és az erdélyi Máltai testvérszervezetünk kapacitásainak erősítésében ölt testet.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat humanitárius képessége, vészhelyzetkezelési kapacitása a kilencvenes és kétezres években folyamatosn alakult majd professzionalizálódott, így képes a társadalmi és állami segítség azonnali célba juttatására. Ez a speciális segélynyújtási forma, amely leginkább a természeti katasztrófák során mutatkozik meg, máig tart. Így elmondható, hogy az erdélyi területeken élő magyarok támogatása a Szeretetszolgálat egyik fontos pillére.