Gyümölcsöző, mindkét fél számára számos előnyt nyújtó együttműködés indult útjára 2018-ban, amikor is a Pécsi Tudományegyetemen akkor kilenc éve működő Afrika Kutatóközpont és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat megállapodást írt alá arról, hogy közös kutatási programokkal, konferenciák szervezésével segítik a magyar Afrika-kutatást, humanitárius és nemzetközi fejlesztési programok előkészítését.
Az együttműködés célja, hogy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a szubszaharai Afrikában végzett missziója során megszerzett tapasztalatokat megossza a kutatóintézet programjaiban, valamint hazai és nemzetközi konferenciákon.
Az idén 15 éves fennállását ünneplő Afrika Kutatóközpont igazgatója, dr. Tarrósy István szerint a két szervezet együttműködése valójában a szellemi potenciál és a praxis találkozása: a karitász gyakorlati megvalósulása a Máltai Szeretetszolgálat, a PTE pedig a tudásátadás fóruma, terepe. Ugyanakkor mint egy korábbi beszélgetésben rámutatott:
„ez nem jelenti azt, hogy egyetem nem lehetne a praxis otthona, illetve a segélyszervezet ne lehetne a szellemi tudás lakhelye. Az alapcélunk az volt, hogy ez a két karakter egymást még inkább megtermékenyítő módon találkozzon, s egy olyan példáját mutassuk az együttműködésnek, amely minimum figyelemre érdemes.”
Kenyában például egy nagyvárosi szegregátumban végzett mérés zajlott 2021-ben, amelyben a Szeretetszolgálat afrikanista szakértői azt vizsgálták, hogy a szervezet által 2012-2014 között épített vízügyi és higiénés infrastrukturális fejlesztések és azokhoz társult egyéb elemek (pszichoszociális, mentálhigiénés és oktatási képzések, szemléletformálás – szociális munkával megtámogatva) milyen hatást gyakoroltak a helyi társadalomra, lelki és egészségi állapotukra.
A Máltai Szeretetszolgálat munkatársai számos, a PTE afrikanisztikai szakértői által szervezett szimpoziumon adtak már elő:
– 2020 őszén egy olyan országos előadás-sorozaton, amely a szubszaharai Afrika különböző aspektusainak honi ismeretét kívánta gazdagítani.
– 2021 szeptember 23-24-énaNemzetközi Afrika Tanulmányok Konferenciáján, mely az Afrikai valóság: konfliktus és kooperáció címet viselte.
– 2022. május 19-20. között a Máltai Szeretetszolgálat is közreműködött a Pécsett 7. alkalommal megrendezésre kerülő African Studies nemzetközi konferencián. A hetedik alkalommal megrendezett Nemzetközi Afrika Tanulmányok Konferencia ez alkalommal A Hatalom, irányítás és fejlődés a Covid utáni Afrikában címet viselte.
– 2023. április 27-28-án pedig a pécsi Afrika Kutatóközpont Afro-ázsiai kapcsolatok a COVID utáni korszakbancímmel adott helyet a kontinenssel kapcsolatos tudásbázis és tapasztalatok megosztásának.
A tapasztalati tudás és a központ kutatási eredményei elősegíthetik a humanitárius és nemzetközi fejlesztési programok előkészítését. Ugyanakkor a PTE kutatóközpontja maga is olyan információk birtokába kerül felmérései révén, melyek megismerhetővé tétele segítheti a Máltai Szeretetszolgálat térségben végzett tevékenységét, a térségre jellemző társadalmi, gazdasági és geopolitikai problémák feltérképezését, és ezek birtokában újabb, hatékonyabb programok kidolgozását.
Mint Solymári Dániel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi segélyezésért felelős vezetője rámutatott: „A mi szempontunkból ez unikális együttműködés, ami a jobban segítés szándékából fakad. Az a mottónk, hogy „Segíteni csak jól szabad!” Ez egyébként az összes újsegélyezéssel, úgynevezett post-development alapokon nyugvó szervezet alapgondolata. Mély elköteleződés, egy olyan szüntelen kereső attitűd, amelynek tartalmát úgy is megfogalmazhatnánk, hogy a munkánk nem érhet véget az elesett felemelésével, az egyéni vagy társadalmi sebek bekötözésével, hanem e munkára elméletileg megalapozott válaszokat is adjunk. Szüntelenül kell reflektálni! Elméleti, tudományosan is megalapozott válasz azonban nem tud kizárólag a praxisban megszületni. A teóriák az akadémiai világ eszközeivel jönnek létre, ott kereshetjük az ehhez szükséges elmélyültséget, figyelmet és módszertani alapokat.”
Ennek szellemében a PTE által kiadott Afrika Tanulmányokat a Szeretetszolgálat stratégiai partnerként támogatja, a folyóirat pedig helyet adott olyan tudományos értekezéseknek, amelyeket a humanitárius szervezet és az egyetem szakértői közös kutatásaik alapján készítettek el.
Együtt dolgoztak például az Overview of Kenyan Government Initiatives in Slum Upgrading: The Case of KENSUP and KISIP Projects (A kenyai kormány nyomornegyedek felújítására irányuló kezdeményezések áttekintése: a KENSUP és a KISIP projektek) című, az Afrika Tanulmányokban megjelent tanulmányon az Afrikai Kutatóközpont vezetője, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szakértői és a terepen is dolgozó Janet Mangera, aki a kenyai Multimedia Egyetem oktatója is egyben.
Ugyancsak közös együttműködés keretében publikált a Social Sciences nevű angol nyelvű svájci tudományos folyóiratban a Máltai Szeretetszolgálat egyik kenyai partnerével, Edward Kairuval, valamint az Afrika Kutatóközponttal, amelynek során együttműködésben Kenya három nagyvárosi nyomornegyedében – Kibera, Mathare (Nairobi), Bangaldesh (Mombasa) – a COVID-19 járvány kezelése érdekében 29 civil szervezet által folytatott tevékenységeket vizsgálták. A kutatás beazonosította azokat a hiányosságokat, amiket az elemzett civil szervezetek nem fedtek le, továbbá ezek alapján ajánlásokat fogalmazott meg egy hatékonyabb járványkezelés érdekében.
A közös munka keretében a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által kiadott tudományos folyóiratban, a Máltai Tanulmányokban is helyet kapnak a Globális Délen folytatott programokat, tapasztalatokat összegző elemzések mind a két szervezet afrikanista szakértőinek tollából.
Joggal nyilatkozhatta így Tarrósy István professzor a Pécsi Tudományegyetem online magazinjának: „Az, hogy egy-egy együttműködés mennyire élő, valójában mindig az emberi kapcsolatokon múlik. Amint két hasonlóan gondolkodó, egy közös ügy iránt elkötelezett találkozik, egy megfelelően kialakított program mentén hosszabb távú projekteket lehet megvalósítani, nemcsak a két kezdeményező, de az általuk képviselt intézmények örömére is. Ez történt a PTE és a Máltai Szeretetszolgálat között: baráti kapcsolatokká fejlődött személyes ismeretségek, hasonló szakmai érdeklődések forrtak egybe.”