A Máltai Szeretetszolgálat több mint tíz éve dolgozik Afrikában – azon belül is a keleti régióban -, ahol elsősorban nagyvárosi szegregátumokban élők életminőségének javításával foglalkozik, például az egészséges ivóvíz és a megfelelő személyi higiénia feltételeinek biztosításával. Mindebben kulcsfontosságú szerepet játszanak a szervezet helyi partnerei, akikkel a tíz évet is meghaladó szakmai kapcsolat eredményeként ezrek életére pozitív hatást gyakorló fejlesztések valósulhattak, valósulhatnak meg Kenyán kívül Tanzániában és Ugandában is.
„A sikeres munka kulcsa mindenek előtt egy olyan megbízható, szakmai partner találása, aki segít a terepen való eligazodásban és a fejlesztési munkálatok kivitelezésének lebonyolításában” – osztotta meg dr. Czirják Ráhel, a Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatok munkacsoportjának afrikai tevékenységekért felelős programkoordinátora a szervezet tapasztalatait az online hallgatósággal.
Az előadás során mesélt arról, hogy a magyar segélyszervezet Maji na Ufanisivel (MNU) való együttműködése 2011-ben kezdődött, amikor Kenya – egyben Afrika – legnagyobb nyomornegyedében, Kiberában egy tiszta ivóvizet, higiénikus illemhelyeket és zuhanyzókat biztosító, úgynevezett szanitációs központot építettek. A fejlesztés sikeres volt, nemcsak a helyi közösség szempontjából – ami természetesen a munka elsődleges célját jelenti -, de a hosszú távú együttműködés tekintetében is. Az MNU ugyanis nagy tapasztalattal és szaktudással rendelkező, megbízható szervezetnek bizonyult, így folytatódhatott a közös munka. Második mérföldkőként az Indiai-óceán partján fekvő Mombasában, azon belül is az ottani legnagyobb szegregátumban, Bangladeshben épült a kiberaihoz hasonló központ, jelentősen javítva a helyi közösség közhigiénés viszonyait, ezáltal pedig egészségügyi állapotát.

A létesítmények a mai napig üzemelnek, több ezer ember számára megteremtve az élet alapvető feltételeit. Az intenzív használat azonban erősen igénybe veszi az infrastruktúrát, így a bangladeshi központ a közelmúltban jelentős felújításon esett át, aminek finanszírozása közösségi adományozásból történik. A gyűjtés még ma is tart, így ezen a linken még van lehetőség hozzájárulni a munkához.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat fontosnak tartja, hogy elsődleges feladata, a hit védelme és a szegények szolgálata mellett időt és energiát fordítson a szakmai munkájára történő reflexióra. A tudásmegosztás, tapasztalatcsere révén közvetett módon is hozzájárulhat a mások által történő sikeres segítségnyújtáshoz.
Az első webinaron nyolcvanan vettek részt, a St Paul’s University hallgatói mellett számos professzor, köztük prof. James Kombo, az egyetem kancellárhelyettese is, aki felszólalásában üdvözölte a kezdeményezést, amelynek révén a hallgatók értékes terepi tapasztalatokból tanulhatnak a félév során.
A webinar tavasszal folytatódott, ahol a doktorandusz és mester szakos hallgatókkal kibővült érdeklődők az érintett közösségek nemzetközi fejlesztési folyamatokba történő bevonásának elméletéről és gyakorlatáról hallhattak. Az előadás után izgalmas párbeszéd bontakozott ki az egyetemi hallgatók és a gyakorló szakemberek között.