2023. február 6-án 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökország déli és középső részét, valamint Szíria északi, elsősorban Latakia és Aleppó közötti területeit. A katasztrófában több mint ötvenötezren veszítették életüket, a sérültek száma pedig százharmicezer fölött volt. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat több mint egy évtizede van jelen a polgárháborútól sújtott országban, ahol a fegyveres konfliktusok utáni újjáépítésben, a harcok miatt elmenekültek visszatelepítésében kiemelkedő szerepet vállalt.
Mint közismert, a több mint egy évtizede zajló háború soha nem látott pusztítást okozott a szír társadalomban. Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatala a szíriai konfliktust „a második világháború óta történt legsúlyosabb, ember okozta krízisként” jellemezte. A harcok egész városokat tettek a földdel egyenlővé, megsemmisítve nem csak az épületállományt – otthonokat, iskolákat, kórházakat –, hanem az alapvető infrastrukturális rendszereket is. 2011 óta körülbelül félmillióan veszítették életüket vagy tűntek el. A háborút megelőzően 22 milliós szír lakosság több mint fele kényszerült elhagyni otthonát. Közülük 5,5 millióan a környező országokba – elsősorban Libanonba, Irakba, Törökországba és Jordániába – távoztak, 6,7 millióan pedig az ország határain belül váltak menekültté.
Az éppen csak elkezdődött újjáépítés közepette a földrengés a legtragikusabb állapotokat idézte elő a közel-keleti országban, a háború utáni felújítási munkálatok ugyanis még nem fejeződtek be, így a heves összecsapások helyszínein kártyavárként dőltek össze a lövésekkel, robbanásokkal meggyengített szerkezetű házak.
Csak Aleppóban harmincezer ember otthona sérült vagy semmisült meg a katasztrófa során. A háború után lábadozó országban korlátozottak a vészhelyzetkezelési és egészségügyi eszközök, hiányos az azonnali segítségnyújtáshoz szükséges infrastruktúra. A kívülről érkező segítség pedig nem – vagy csak nagyon korlátozott mértékben – tud eljutni az érintett területekre a különböző fegyveres alakulatok, valamint az országot sújtó embargó miatt.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat a nemzetközi segélyszervezetek közül elsőként kapcsolódott be a mentésbe és egyetlen nyugati szervezetként volt jelent a térségben. A Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője a földrengés másnapján, február 7-én utazott Szíriába, hogy a helyi humanitárius tevékenységet megszervezze és koordinálja.
A helyszínen katasztrofális állapotok uralkodtak. „Egyes városrészek szinte megsemmisültek, tömbök, illetőleg lakónegyedek pusztultak el, omlottak össze. A helyiek kézi erővel szedegetik ki az életben maradottakat vagy az elhunytakat a kövek alól, amelyeket darabonként próbálnak leemelni egymásról” – számoltak be a humanitárius szakemberek.
A szír lakosság úgy látta, a természeti csapás jelentette a kegyelemdöfést a sokat szenvedett államban. „A szíriaiak kilátástalannak érzik a helyzetüket, nem látják, hogyan tudnak önerőből talpra állni, hiszen az országban rengeteg belső probléma van, s mintegy kegyelemdöfés érkezett ez a földrengés.” –jelezte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi segélyezéséért felelős vezetője.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat több mint egy évtizede a magára hagyott térség segélykérésére válaszolva jelent meg Szíriában és megerősítette kapcsolatait a helyi partnereivel: a melkita görögkatolikus egyházzal és annak segítő szervezeteivel, a Mar Yakub kolostor segélyző csoportjával és a Caritas Syria munkatársi körével. A Hungary Helps támogatásával Aleppóban komplex kórházfejlesztést végzett, amelyhez mobil egészségügyi eszközöket társított. Ezt követően 2019-ben repatriációs programot indított kétszáz kedvezményezett belső menekült család bevonásával Homszban, majd 2022-ben mezőgazdasági fejlesztő programot indított Dél-Szíriában.
A jelentős tapasztalatoknak, szakmai kapcsolatoknak köszönhetően a katasztrófa sújtotta Szíriában a Máltai Szeretetszolgálat képes volt azonnali segítséget nyújtani.
A februári földrengés sorozatot követően március végéig Latakiában és Aleppóban két-két mobil orvosi rendelő (mentőautó) járta az egyes gócpontokat és biztosított azonnali orvosi ellátást a kárvallott lakosságnak. Egy műtétekre is alkalmas konténerben látták el a komolyabb sérüléseket. Több ezer hálózsákot, higiénés csomagot osztottak ki a helyszínen felállított humanitárius központokban és szintén ezreket láttak el meleg étellel egy hónapon keresztül.
A Hungary Helps által támogatott akció során a Máltai Szeretetszolgálat olyan terheket vállalt át, amelyeket a helyi igazgatás szervei nem, vagy csak részben tudtak kielégíteni. Ebben az összefüggésben a program ideje alatt direkt módon közel százhúszezer embernek nyújtott szociális vagy egészségügyi segítséget és támogatást Szíriában, nagymértékben erősítve ezzel az otthonmaradás lehetőségét, hogy a közel-keleti ország lakói ne kényszerüljenek elhagyni szülőföldjüket. Így nem csupán az azonnali segítség ér célba, de közép- és hosszútávú hatásként a migrációs kiáramlásnak is útját állja az átgondolt támogatás, amely a saját otthon élhetővé tételét és a megélhetési lehetőségek megteremtését célozza.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat ennek jegyében a városokban egy újabb repatriációs programot indított, vidéken pedig mezőgazdaság-fejlesztési programokkal és munkahelyteremtő, vállalkozás-ösztönző kezdeményezésekkel könnyíti meg a szír lakosság életkörülményeit.
A hazatelepülést segítő és munkahelyteremtő programok folytatására, a földrengés sújtotta térség megsegítésére gyűjtést hirdetett a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, segíteni az https://adomanyozz.hu/gyujtes/nemzetkozi oldalon online átutalással lehet.