Nyomornegyedből vidékre: Máltai repatriációs program Kenyában
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat repatriációs programmal segíti Afrika legnagyobb nyomornegyedéből, Kiberából a vidéki otthonaikba hazaköltözni vágyókat.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat repatriációs programmal segíti Afrika legnagyobb nyomornegyedéből, Kiberából a vidéki otthonaikba hazaköltözni vágyókat.
Afrika urbanizációja olyan sebességű, amivel a helyi kapacitások nem képesek lépést tartani, így a városi lakosság jelentős hányada nyomornegyedekben kénytelen élni. A gyors városi lakosságszám növekedés egyik forrása a rurális térségekből a nagyvárosokba irányuló migráció, ugyanis vidéken csak nagyon korlátozott a munkalehetőség, az oktatási, egészségügyi szolgáltatások hiányosak, nehezen hozzáférhetőek. Ezért sokan próbálnak szerencsét a városokban. Ám a vidéki otthonaikkal való kapcsolat ekkor sem szakad meg.
Egy 2021 júliusában a kenyai fővárosban, Nairobiban található Kibera nyomornegyedben végzett terepi kutatásunk feltárta a vidéki területek és a nagyvárosi nyomornegyedek közötti szoros kapcsolatot: a vizsgálat eredményeiből tipikus életútként rajzolódik ki az az eset, hogy a vidéken tapasztalható munkalehetőség hiányában az emberek beköltöznek a nagyvárosi nyomornegyedbe, annak érdekében, hogy munkát találjanak, és el tudják tartani vidéken maradt rokonaikat. Életútjuk szempontjából ezt csak egy átmeneti állomásnak tekintik. Idős korukban ugyanis – vagy, amikor sikerül elég pénzt gyűjteniük – szeretnének visszatérni származási helyükre.De sok esetben sajnos ez csak álom marad.
A vizsgálat szerint Kibera lakóinak döntő többsége (75%) vidékről költözött a nyomornegyedbe. Rurális térséggel való kapcsolatuk továbbra is szoros, ugyanis 81,7%-uk nyújt anyagi támogatást otthon maradt rokonaiknak, és rendszeresen látogatnak haza – sok esetben úgy, hogy vidéki földjeiken növényt termesztenek, esetleg néhány állatot is tartanak.
Visszaköltözésükre általában anyagi megfontolásból nem kerül sor: a városban élve ugyanis sokkal több munkalehetőségük adódik – még ha nagyon alacsony bevételi szintről beszélhetünk is -, a nyomornegyedben a legolcsóbb a lakhatás, így pedig összességében sokan el tudják tartani családjukat, tudják iskoláztatni gyerekeiket, és hónap végére akár még marad is valamennyi pénzük. De ha tehetnék, szinte mindenki hazaköltözne – derült ki a 2021 júliusi kutatásunk során készített interjúkból. Hiszen a nyomornegyedben embertelen életkörülmények között kénytelenek élni.
Ezen a helyzeten igyekszik segíteni a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, ami 2021. második felében repatriációs programot indított Kibera legszegényebb részén élők számára. A repatriációs program keretében 50 olyan családot választottunk ki, akik vissza szeretnének térni vidéki otthonukba – saját földjükre, saját házukba –, és ott új életet kezdenének. Mivel a vidékről való elvándorlás legfőbb oka a munkalehetőség hiánya, a kedvezményezetteket képzésekkel készítjük fel az új gazdasági környezetben való sikeres helytállásra. A képzés végén a program résztvevői saját üzleti tervet készítenek, aminek megvalósítását anyagilag támogatjuk. A megvalósítási időszakban szoros figyelemmel kísérjük életüket, tevékenységüket, és szükség esetén tanácsoljuk, segítjük őket.
A repatriációs programot helyi partnerünkkel, a Natural Capital Trust nevű civil szervezettel szoros együttműködésben végezzük. Helyi kollégáink több száz interjút készítettek a program iránt érdeklődő kiberai lakosokkal, akik közül kiválasztásra került 50 család. Komplex képzésük elkezdődött, amely során egyrészt elsajátíthatják a vállalkozás vezetésének, menedzselésének mikéntjét, másrészt adott tevékenység szakmai részleteit, annak érdekében, hogy sikeresen folytathassák az általuk választott üzleti tevékenységet a visszaköltözés helyszínén. A képzésnek tehát vannak általános részei, ami minden résztvevőnek szól. De vannak adott személyekhez igazított modulok is, ugyanis a vállalkozási ötletet a kedvezményezett határozza meg, mi pedig adott ötlethez kapcsolódva alakítunk ki olyan személyre szabott képzési programot, ami a lehető legnagyobb segítséget nyújtja a recipiens számára.
A Magyar Máltai Szeretetszoláglatnál hiszünk abban, hogy minden élet értékes és mindenkit megilletnek az emberhez méltó életfeltételek. Célunk ezért, hogy a legtávolabbi területeken élők segélykiáltását is meg-halljuk, fájdalmaikat a rendelkezésre álló eszközökkel enyhítsük. Elsősorban a Kárpát-medencében, Afriká-ban és a Közel-Keleten.
Kérjük, újságírói vagy más szakmai kérdés esetén forduljanak bizalommal a Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatok vezetőjéhez a solymari.daniel@maltai.hu e-mail címen keresztül.
A Szeretetszolgálat nemzetközi munkájának éves beszámolóit a Tudástárban találják meg.
Ha munkánkkal egyetért és segíteni tudná programjainkat, az alábbi honlapon keresztül juttathatja el támogatását hozzánk.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület éves beszámolóit ezen az oldalon olvashatja
Az adatkezelésünkre vonatkozó információkat pedig itt ismerheti meg.
Országos központ
Nemzetközi kapcsolatok
1011. Budapest, Bem rakpart 28.
Tel.: +36-1-391-4700
Fax: +36-1-391-4728
E-mail: nemzetkozi@maltai.hu
Az oldalunkon sütiket (cookie) használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt biztosítsuk Neked!
OKBővebb információkMore informationSegítség a legtávolabbi területeken is!