Fontos mérföldkőhöz érkezett a Magyar Máltai Szeretetszolgálat repatriációs programja Kenyában. A Kiberából – egyben a kilátástalan nyomorból – kiutat mutató program keretében ötven családnak nyílt lehetősége arra, hogy visszatérjen vidéki otthonába és ott új életet kezdjen. Bár majd’ minden nyomornegyedlakónak ez az álma Kenya nagyvárosaiban, ez sajnos csak keveseknek sikerülhet. A közhiedelmekkel ellentétben ugyanis a városban nem mindenki találja meg a szerencséjét, a meggazdagodás – vagy legalább az anyagi helyzet stabilizálódása – többnyire elmarad. Pénz nélkül viszont nehéz visszatelepülni a munkalehetőséget csak korlátozott mértékben biztosító vidéki területekre, a saját vállalkozás beindításához ugyanis tőke kell.
Ezt a helyzetet kívánta orvosolni a Máltai Szeretetszolgálat repatriációs programja, amelynek résztvevői lehetőséget kaptak arra, hogy vidéki otthonaikba visszaköltözve megvalósítsák vállalkozási elképzeléseiket, és így biztosítsák megfelelő életszínvonalon való megélhetésüket. A családok a költözés utáni egy évben szakmai, anyagi és mentális támogatást kapnak új életük sikeres beindításához. Az első átköltözők számára ez az idő már el is telt, így ők önállóan folytatják útjukat.
A repatriációs program valamennyi résztvevője és a szakmai stáb szeptember 12-13-án Kisumuban találkozott, hogy megosszák egymással tapasztalataikat, valamint, hogy a visszaköltözöttek további olyan hasznos ismereteket sajátíthassanak el, amelyek segíthetik őket a boldogulásban.
A résztvevők elkötelezettségét jól mutatta, hogy sokuknak több órás utat kellett megtennie, általában motoros taxival a szakadó esőben. Mindez az édesanyákat sem riasztotta vissza, akik közül többen kisgyermekeiket is magukkal hozták.
A találkozó több célt is szolgált. Egyrészt a résztvevők megoszthatták egymással személyes tapasztalataikat, ötleteiket, megküzdéseiket, amely mind a szakmai stábnak, mind a repatriáltaknak fontos és hasznos információt szolgáltatott. A program tervezését és kivitelezését végző Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a kenyai Natural Capital Trust számára a visszajelzések segítenek egy következő lehetséges program továbbfejlesztésében. Míg a kedvezményezettek a problémák és megoldások megosztása során magukra ismerhettek, egyéni kihívásaikra társaik tapasztalatai alapján válaszokat találhattak.
A rendezvény fontos mozzanata volt, hogy területi alapon segítő csoportok szerveződtek. A tagok kölcsönösen látogatják, tanácsokkal látják el majd egymást, valamint a csoportok közös megtakarítások indításához is lehetőséget teremtenek. Így a program kifutásával sem maradnak magukra a hazaköltözöttek, hanem egy támogató közösség tagjaivá válhatnak, amely a nehéz időszakokban is mellettük áll.
A kétnapos rendezvény másik fontos célja a repatriáltak továbbképzése volt. Ennek érdekében számos előadást hallgathattak meg pénzügyi, mezőgazdasági kérdésektől kezdve az igénybe vehető helyi szociális szolgáltatásokig, különböző témákban. Az eddig megvalósult képzés mellett ez további eszközökkel ruházta fel őket a hosszú távú boldoguláshoz.