HÁTTÉR
Az ENSZ adatai szerint 2000 és 2017 között közel százmillióval nőtt a nemzetközi migrációban részt vevők összlétszáma, 2019-ben pedig meghaladta a 270 millió főt (ENSZ/ UN Migration, 2019). Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint 2018-ban naponta átlagosan közel negyvenezer ember kényszerült otthona elhagyására, életét veszélyeztető okok miatt (UNHCR Global Trends, 2018).
Az Európai Unió területére belépő menekültek és migránsok száma 2015 és 2016 között elérte a hárommilliót. A nyomás az ezt követő években csak némileg enyhült: az Eurostat és az UNHCR adatai szerint 2017-ben 2,2 millió, 2018-ban 2,4 millió menekült érkezett az unió területére, akiknek a kérelmét elismerték (Eurostat, 2017).
Magyarországon – részben a déli határon létesített fizikai határzár következményeként – ennek kevés jelét tapasztaljuk a 2015-öt követő mindennapokban. Afrikában, Ázsiában, a Közel-Keleten azonban tömegek várják, hogy bebocsátást nyerjenek az Európai Unióba.
MIÉRT ITT SEGÍTÜNK?
Így például Olaszországban, illetve Olaszországon, a Földközi-tengeren keresztül a kontinensre. Észak-Afrikából, elsősorban Líbiából, százak és ezrek kelnek útra, hogy valamely tengeri sziget érintésével kezdeményezhessék menekültként való elismerésüket. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat erejéhez mérten segíti olaszországi testvérszervezetének a C.I.S.O.M-nak a munkáját. Az olasz Máltaiak évek óta aktívan támogatják a lampedusai parti őrség, vízirendészet, katonaság és más menekülteket segítő szerv napi szolgálatát. Önkéntes és főállású orvosok, ápolók, laikus segítők működnek közre e különösen embertpróbáló munkában, amely hajón, helikopteren és szárazföldön egyaránt történik.