HÁTTÉR
Kelet-Afrika legnépesebb országa 1964-ben jött létre Tanganyika és Zanzibár egyesülésével. Mára több mint 58 millióan lakják. A környező országokhoz képest relatíve békésebb, stabilabb állam az elmúlt évtized során évi 6-7%-os GDP-növekedést tudott felmutatni. Ám a lakosság számára ennek pozitív hatása csak igen korlátozott mértékben jelentkezik, ugyanis Tanzánia népessége gyorsabb ütemben nő, mint ahogyan gazdasága bővül.
Ennek következtében, bár a mélyszegénységben élők aránya csökkent, abszolút számuk nem változott: még ma is bőven közel 13 millió. A gyors ütemű népességnövekedés a közszolgáltatásokra is jelentős terheket ró, így a megfelelő színvonalú oktatás, egészségügyi ellátás, vagy a tiszta ivóvíz csak keveseknek hozzáférhető. A helyzetet tovább súlyosbítja a 2015 óta a szomszédos Burundiból érkezett több százezer menekült is.
MIÉRT ITT SEGÍTÜNK?
Tanzánia gazdasági központjában, Dar es Salaamban a városi szegregációkban a lakosság közel 90%-a nem fér hozzá egészséges ivóvízhez és alapvető higiénés szolgáltatásokhoz. Gyakori megoldás a szegregált városrészekben egyszerű latrinák építése, amelyek a szélsőséges terheltség miatt hamar telítődnek, így újak építése válik szükségessé.
Azonban ez roppant költséges; a modern, csatornarendszerrel ellátott latrinák építése körülbelül 800 USD. Éppen ezért a telepeken és az iskolákban súlyos elérési problémákkal küszködnek. Fenntartható közegészségügyi rendszerekre volna szükség. Sajnos azonban a helyi kormányzat nem képes valós válaszokat adni a problémára.
PARTNEREINK
Helyi főpartnerünk a SAWA nevű vízügyi fejlesztésekre specializálódott helyi civil szervezet. A program keretében együttműködési megállapodás született a közösség választott testületének vezetőségével, amelyben rögzítjük, hogy a központ részben az ő munkájuk felhasználásával épül fel, és annak fenntartása is nagyrészt a helyi közösség feladata lesz. Így olyan eredmény született, amelyet a közösség maximálisan a sajátjának érez, annak létrehozásában, megtartásában és működtetésében is alapvető érdeke van. A szakmai kontrollt fő partnerünk látja el, azonban a napi fenntartást a közösség választottjai végzik – külső munkatárs részvételével.
A program szakmai minőségét garantálja, hogy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik partnere, a tanzániai civil szervezeteket tömörítő TAWASa.NET nevű ernyőszervezet és vezetősége. Ő a programot pro bono látja el tanácsokkal, továbbá az országban az NGO-kat biztosítja érdekvédelmi, jogi és gazdasági eszközökkel.
A program további fontos együttműködő partnere a Városi Tanács, aki a szükséges engedélyek beszerzésében nyújt segítséget. Nem utolsó sorban az együttműködési kör lényeges szereplői az iskola vezetői és választott testülete, akik a terület pontos kiválasztásának, a szakmai célok meghatározásának, az építésnek és a fenntartásnak alapvető szereplői. Tervezett reménybeli programunk ezen kör közös, formális vagy aktív együttműködésének eredménye.