HÁTTÉR
Kenya fővárosában, Nairobiban található Kibera, Afrika legnagyobb nyomornegyede, ahol a lakosság számát a telepen dolgozó szervezetek 1 millió főre becsülik. A 2,5 km2 területű nyomornegyedet a rendkívüli zsúfoltság és a nagyon rossz közhigiénés, közegészségügyi viszonyok jellemzik, összességében nagyon rossz életkörülményt biztosít a helyiek számára.
Egy 2021 júliusában végzett terepi kutatásunk feltárta a vidéki területek és a nagyvárosi nyomornegyedek közötti szoros kapcsolatot: a vizsgálat eredményeiből tipikus életútként rajzolódik ki az az eset, hogy a vidéken tapasztalható munkalehetőség hiányában az emberek beköltöznek a nagyvárosi nyomornegyedbe, annak érdekében, hogy munkát találjanak, és el tudják tartani vidéken maradt rokonaikat. De életútjuk szempontjából ez csak egy átmeneti állomás, idős korukban – vagy, amikor sikerül elég pénzt gyűjteniük – szeretnének visszatérni származási helyükre. A vizsgálat szerint Kibera lakóinak döntő többsége (75%) vidékről költözött be a nyomornegyedbe.
PROGRAMADATOK
IDŐTARTAM
2021-2023
TÁMOGATÓK
Hungary Helps Ügynökség
PARTNEREK
Natural Capital Trust
KÖLTSÉGVETÉS
70 000 000 Ft
CÉLJAINK
A vidéki térségben tapasztalható munkanélküliség és megfelelő szolgáltatások hiánya jelentős tömegeket ösztönöz arra, hogy a városban próbáljon szerencsét. Ez a rurális-urbánus migráció számottevően hozzájárul a nagyvárosok olyan gyors népességnövekedéséhez, amivel a helyi kapacitások nem képesek lépést tartani, így a városi lakosság jelentős hányada nyomornegyedekben kénytelen élni.
A vidékről beköltözők döntő többsége a nyomornegyedet csak átmeneti helyszínnek tekinti, ahonnan elegendő pénzt összegyűjtve visszaköltözhet eredeti lakhelyére. Ám a szomorú valóság az, hogy ez csak keveseknek sikerül.
A repatriációs program célja, hogy segítsen 50 visszaköltözni vágyó családnak. A folyamat során képzésekkel felkészítjük őket az új gazdasági környezetben való sikeres helytállásra, majd üzleti tervük megvalósítását anyagilag támogatjuk. Az átköltözés után egy évig aktívan követjük, szükség esetén segítjük tevékenységüket.
HOGYAN SEGÍTÜNK
A repatriációs program keretében 50 olyan családot segítünk, akik vissza szeretnének térni vidéki otthonukba – saját földjükre, saját házukba –, és ott új életet kezdenének. Mivel a vidékről való elvándorlás legfőbb oka a munkalehetőség hiánya, a kedvezményezetteket képzésekkel készítjük fel az új gazdasági környezetben való sikeres helytállásra, melynek eredménye egy általuk készített üzleti terv. A terv megvalósítását pedig anyagilag támogatjuk, illetve a megvalósítási időszakban szoros figyelemmel kísérjük életüket, tevékenységüket, és szükség esetén tanácsoljuk, segítjük őket.
GALÉRIA
A program képekben
Globális szolidaritás
A Magyar Máltai Szeretetszoláglatnál hiszünk abban, hogy minden élet értékes és mindenkit megilletnek az emberhez méltó életfeltételek. Célunk ezért, hogy a legtávolabbi területeken élők segélykiáltását is meg-halljuk, fájdalmaikat a rendelkezésre álló eszközökkel enyhítsük. Elsősorban a Kárpát-medencében, Afriká-ban és a Közel-Keleten.
Szakmai kérdések esetén
Kérjük, újságírói vagy más szakmai kérdés esetén forduljanak bizalommal a Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatok vezetőjéhez a solymari.daniel@maltai.hu e-mail címen keresztül.
A Szeretetszolgálat nemzetközi munkájának éves beszámolóit a Tudástárban találják meg.
Kérjük, segítse erőfeszítéseinket
Ha munkánkkal egyetért és segíteni tudná programjainkat, az alábbi honlapon keresztül juttathatja el támogatását hozzánk.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület éves beszámolóit ezen az oldalon olvashatja
Az adatkezelésünkre vonatkozó információkat pedig itt ismerheti meg.
Országos központ
Nemzetközi kapcsolatok
1011. Budapest, Bem rakpart 28.
Tel.: +36-1-391-4700
Fax: +36-1-391-4728
E-mail: nemzetkozi@maltai.hu