HÁTTÉR
Afrika legnagyobb nyomornegyedeként számontartott Kibera Nairobiban, Kenya fővárosában található. A 2,5 km2 kiterjedésű telepen a becslések szerint közel egymillió ember él. Mosakodási és az alapvető higiénés lehetőségek a telepeken nincsenek; az ott élők szükségleteiket pléhfallal takart gödröknél végzik, amelyek közül egyet átlagosan 300-an használnak. Gyakori megoldás még, az úgynevezett ,,flying toilet”, amelynek során a biológiai hulladékkal megtelt zacskókat egyszerűen eldobálják.
A helyzet javítása érdekében a Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2012 során egy szanitációs központot épített Kibera Kambi Muru nevű negyedében, amit 2015-2016 során felújított. Az 50-60 m2-es központ tiszta ivóvizet, fürdési, mosási lehetőséget, valamint higiénikus WC-ket biztosít a szegregált negyed lakói számára. Ez az egészségügyi viszonyok javulásán túl a munkához jutás esélyét is növeli, hiszen az embereknek lehetősége nyílik a zuhanyzásra és mosásra is, ápoltabb külsővel pedig nagyobb eséllyel alkalmazzák őket.
Annak érdekében, hogy a létesítmény helyi közösségre gyakorolt hatását pontosan lehessen látni, 2019 és 2021 között sor került egy komplex vizsgálatra, amelynek eredményei egyben egy következő fejlesztés alapját képezik.
PROGRAMADATOK
IDŐTARTAM
2020-2021
TÁMOGATÓK
Saját forrás
PARTNEREK
Natural Capital Trust, Nairobi Egyetem
KÖLTSÉGVETÉS
3 000 000 Ft
CÉLJAINK
A mikorszintű komplex kutatás célja a Szeretetszolgálat által épített szanitációs központ hatásának mérése, valamint a tágabb környezet, azaz Kibera társadalmi szerkezetének, a helyi közösség kihívásainak vizsgálata, melynek révén pontos képet kaphatunk a helyiek életkörülményeiről és átfogó ismereteket szerezhetünk a nyomornegyedről és lakóiról.
A kutatás alapvetően 4 funkciót tölt be:
– Visszajelzést ad a szanitációs központ hatásairól, működésének hatékonyságáról;
– Lehetséges jövőbeni WASH fejlesztés(ek) alapját képezi, mivel ezek az adatok körvonalazzák a helyi közösség aktuális igényeit;
– Lehetővé teszi egy itteni jövőbeli fejlesztés hatásának értékelését, mivel biztosítja a szükséges adatokat az összehasonlító elemzéshez.
– Terepi tapasztalatot nyújt a szervezet számára, hogy hogyan lehet komplex helyzetelemzést lebonyolítani egy fejlesztési helyszínen.
HOGYAN SEGÍTÜNK
A komplex vizsgálat során a következő kutatási eszközöket alkalmaztuk annak érdekében, hogy a szanitációs központ szűkebb és tágabb környezetére gyakorolt hatásáról minél átfogóbb képet alkothassunk, nevezetesen:
- a szanitációs központ vonzáskörzetében, 10 helyi tudományos segédmunkatárs részvételével, reprezentatív mintavétellel kiválasztott 100 fővel kérdőívezés;
- mélyinterjúk a helyi közösség kulcsszereplőivel;
- mélyinterjúk a témához kötődő releváns szakemberekkel;
- a szanitációs központ fizikai és infrastrukturális állapotának felmérése.
A komplex kutatás eredményeit feldolgoztuk és az ebből született összefoglaló kiadványt hamarosan közöljük.
GALÉRIA
A program képekben
Globális szolidaritás
A Magyar Máltai Szeretetszoláglatnál hiszünk abban, hogy minden élet értékes és mindenkit megilletnek az emberhez méltó életfeltételek. Célunk ezért, hogy a legtávolabbi területeken élők segélykiáltását is meg-halljuk, fájdalmaikat a rendelkezésre álló eszközökkel enyhítsük. Elsősorban a Kárpát-medencében, Afriká-ban és a Közel-Keleten.
Szakmai kérdések esetén
Kérjük, újságírói vagy más szakmai kérdés esetén forduljanak bizalommal a Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatok vezetőjéhez a solymari.daniel@maltai.hu e-mail címen keresztül.
A Szeretetszolgálat nemzetközi munkájának éves beszámolóit a Tudástárban találják meg.
Kérjük, segítse erőfeszítéseinket
Ha munkánkkal egyetért és segíteni tudná programjainkat, az alábbi honlapon keresztül juttathatja el támogatását hozzánk.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület éves beszámolóit ezen az oldalon olvashatja
Az adatkezelésünkre vonatkozó információkat pedig itt ismerheti meg.
Országos központ
Nemzetközi kapcsolatok
1011. Budapest, Bem rakpart 28.
Tel.: +36-1-391-4700
Fax: +36-1-391-4728
E-mail: nemzetkozi@maltai.hu