A jótékonysági koncert díszvendége Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek és Herczegh Anita asszony, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat jószolgálati nagykövete.
Az esemény bevételéből a kenyai Mombasa 30 ezer fős nyomornegyedében épült szanitációs központ rekonstrukcióját támogatjuk.
A Prima Primissima Díjas Weiner Leó Katolikus Zeneiskola és Zeneművészeti Szakgimnázium ütőhangszeres együttese Kasza Roland vezetésével varázsolja a közönség elé a forró kontinens zenei világát. A hangversenyen az afrikai kontinens zenéje által inspirált ütőhangszerekre írt művekből, klasszikus és modern zeneművek ütőhangszeres átirataiból adnak ízelítőt a zeneiskola diákjai. A koncerten Afrika igencsak gazdag zenetörténetéből tallóznak a muzsikusok – Váray, Ayers és Tin alkotásain át, az ő szemüvegükön keresztül egy sokszínű, izgalmas világra találva. Claude Debussy, David Friedman, Hans Zimmer egy-egy művének ütőhangszerekre alkalmazásával, Cseh Zsombor és Várhegyi Tamás csodálatos repetitív muzsikáján keresztül Afrika hangszereivel az életet adó víz a zenei produkció vezérmotívuma.
A kiállításról
Afrikával kapcsolatban meglehetősen kettős kép él az emberek fejében. A hírekből sokszor az éhínségek, háborúk képe körvonalazódik, míg turistaként a vadállatoktól nyüzsgő végtelen szavannákat, a buja esőerdőket és a fehér homokos tengerpartokat látogatják az oda utazók. De mi a helyzet a valódi Afrikával? A nyüzsgő nagyvárosokban tevékenykedő milliókkal, vagy az álmatag falvak nyugalmában élőkkel? Afrika autentikus arcát, az ott élő emberek mindennapjait jóval kevesebben láthatják testközelből a kontinensen kívülről érkezve.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkatársainak fotóiból rendezett, Afrika láthatatlan arca című kiállításunkkal ablakot nyitunk erre a világra, az afrikai élet időnként meghökkentő, megrázó, ugyanakkor örömteli és vidám pillanatait is bemutatva, amelyet terepi segítő munkánk során tapasztalunk. Olyan különleges helyszínekről közvetítünk, ahova a legtöbben utazásaik során sem jutnak el: például Kiberába, Afrika legnagyobb nyomornegyedébe kalauzoljuk el a nézőket, ahol a szegregátum egyik iskolájába és a bádogvárosban álló otthonokba nyerhetnek betekintést. Bemutatunk a projektjeink keretében indult sikeres vállalkozásokat és helyi közösségek életét megváltoztató beruházásokat is. Kiállításunkkal átfogó módon kívánunk beszámolni az Afrikában, ezen belül is Kenyában folytatott munkánkról.
A kiállítás 2024.12.14-ig megtekinthető a Nemzeti Színház első emeleti előterében.
Jótékonysági est egy mombasai nyomornegyed lakóiért
A koncert bevételeivel a Tiszta forrásból – adománygyűjtés a mombasai nyomornegyedek szanitációs helyzetének javítására elnevezésű jótékonysági akciónkat támogatják a fiatal zenészek. Az adománygyűjtéssel finanszírozott projekttel folytatódik az a munka, amelyet a nemzetközi segélyezéssel foglalkozó munkacsoport több, mint egy évtizede kezdett el, Kelet-Afrika nagyvárosi nyomornegyedeiben.
Ugyanis Kenya második legnagyobb városában, Mombasában a nyomornegyedek létezése egyidős a településsel. A városi közműveket és megfelelő minőségű szolgáltatásokat nélkülöző negyedekben él ma a lakosság kétharmada. A város legnagyobb nyomornegyedét Bangladeshnek hívják, ahol a becslések szerint 30 000 ember él. A telep lakóinak többsége vidékről vándorolt be, hogy a város hatalmas kikötőjében dolgozzon. A nyomornegyedben a városi szolgáltatások teljes hiányában nem megoldott a csatornázás, hulladékkezelés, tiszta ivóvízhez való hozzáférés.
A rendkívül rossz közhigiénés viszonyok következtében gyakori betegségek a tífusz és kolera, amik a szennyezett víz, az ürülékkel való érintkezés és a nem megfelelő személyes higiénia miatt terjednek könnyen. További gyakori egészségügyi problémák még az alultápláltság, hasmenéses megbetegedések, malária. Mindezek következtében Bangladesh nyomornegyedben súlyos egészségügyi krízis alakult ki, amelynek következtében a gyermekek negyven százaléka nem éli meg az ötéves kort.
A helyzet orvoslása érdekében a Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2013-ban egy olyan, úgynevezett szanitációs központot épített Bangladesh nyomornegyedben, amely a helyi közösség érdekeit maximálisan kiszolgálva kínál komplex higiéniai szolgáltatásokat. Az 50 négyzetméteres kőépület higiénikus illemhelyeket, zuhanyzókat és tiszta vízvételi lehetőséget nyújt a több ezer környékbeli számára. A központ építésekor a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a világon elsőként vezette be az ivóvizet a nyomornegyedbe.
A közvetlenül 2600 főt kiszolgáló létesítmény mára erősen leromlott állapotú, így nem tudja teljes egészében kiszolgálni a helyi közösség igényeit. Ezért a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Tiszta Forrásból címmel egy adománygyűjtő kampányt kezdeményezett a Bangladesh szanitációs központ felújítására és az üzemeltetést végző közösség kapacitásfejlesztésére. A szanitációs központ az alapvető higiénés szolgáltatások megteremtésével és a tiszta ivóvízhez való hozzáférés biztosításával javítja a közösség általános egészségi állapotát, különös tekintettel a gyermekekre és anyákra, a fertőzésekből adódó megbetegedések és a gyermekágyi halál visszaszorítása révén.
Legyen részese Ön is a munkának, támogassa projektünket EZEN a linken keresztül!