Október 16-án a Máltai Szeretetszolgálat országos központjának díszterme adott otthont a nemzetközi kapcsolatok munkacsoport által tartott közösségi tervezés workshopnak. A képzést két civilszervezet, az Asante a Gyermekekért Egyesület és a Szívemben Született Afrika Egyesület számára tartotta Czirják Ráhel, a Máltai Szeretetszolgálat és Sain Mátyás, Főpolgármesteri Hivatal nyitott Budapest osztályának munkatársa.
A Szeretetszolgálat nemzetközi fejlesztési munkája során is nagy hangsúlyt fektet a partnerségre, szervezetközi együttműködésre, így szoros kapcsolatot ápol több, afrikai projekteket megvalósító magyar civilszervezettel is. Ennek az együttműködésnek a része többek között a tudásmegosztás, tapasztalatcsere.
A tréning első felében a résztvevők a közösségi tervezés módszertanáról, elméleti keretrendszeréről hallhattak előadást. A módszer lényege, hogy egy fejlesztési folyamat során nem külső szereplők, szakemberek dolgozzák ki a projektet, hanem a problémában érintett közösség az, amely egy facilitátor vezetésével feltárja a kiinduló problémákat, majd megoldási javaslatokat dolgoz ki, amelynek megvalósításában – a projekt jellegétől függően – aktívan részt is vehet. Fontos, hogy mindezt a közösségben meglévő értékek feltárásával teszi, a belső erőforrásokra, tudásra építve kíván tartós megoldást nyújtani. A közösségi tervezés a résztvevő felek számára egy aktív tanulási folyamat, amely az érdekartikulációtól az új szakmák elsajátításáig számos dolgot magában foglalhat.
Ebből és az értékalapú megközelítéséből fakad leghangsúlyosabb szakmai előnye is: nevezetesen, hogy nem csupán a tényleges problémákra reagáló megoldások születhetnek segítségével, hanem a tervezés sikere esetén egy olyan aktív, cselekvőképes közösség létrejöttéhez vezet, amely – nemzetközi segélyezési kontextusban – a donor szervezet távozása után is képes lesz önállóan cselekedni, újabb projektet kezdeményezni saját boldogulása érdekében. Ilyen módon hosszú távú megoldást képes nyújtani például mélyszegénységben élő társadalmi csoportok számára is.
A workshop második felében Sain Mátyás közösségi tervező szakember facilitálásával az előadás során ismertetett eszközöket gyakorlatban próbálták ki a résztvevők, miközben megosztották egymással korábbi személyes tapasztalataikat is.
Összességében a workshop tehát gyakorlati tudást nyújtott terepen dolgozó önkéntesek és szakemberek számára, miközben erősítette a szervezetek közötti párbeszédet is.