HÁTTÉR
A több mint 47 millió lakosú kelet-afrikai ország függetlenedés utáni történetét véres diktatúra, polgárháborúk, katonai puccsok és a szomszédos országokban zajló fegyveres konfliktusokban való közvetlen és közvetett érintettség árnyékolják be.
Uganda az elmúlt évtizedek stabilabb belpolitikai helyzetének köszönhetően számottevő gazdasági növekedést tudott felmutatni, aminek következtében sikerült mérsékelni a szegénységet. Ám mindezzel együtt az ország továbbra is kitett a külső gazdasági sokkoknak.
A még mindig kiterjedt szegénységet, jelentős munkanélküliséget és a közszolgáltatások alacsony színvonalát tovább súlyosbítja a környező országokból az elmúlt években érkezett több mint egymillió menekült.
MIÉRT ITT SEGÍTÜNK?
Uganda fővárosában, Kampalában, a városi szegénynegyedekben a lakosság jelentős része nem fér hozzá az egészséges ivóvízhez és az alapvető higiénés szolgáltatásokhoz. Átlagosan egy épített, vízügyi, higiénés szolgáltató központot harminc egyén vagy hét háztartás használ. Jellemzően azonban a telepeknek máig nincs legális csatlakozása a városi vízhálózatra. Gyakori megoldás a nyomornegyedekben egyszerű latrinák építése, amelyek szélsőséges terheltségük miatt azonban hamar amortizálódik és a térségben dolgozó segítség mértéke nem képes lépést tartani a romló közegészségügyi állapotokkal.
A telepeken és az szegényebb iskolákban súlyos vízügyi, higiénés problémákkal küszködnek. Fenntartható közegészségügyi rendszerekre volna szükség. Sajnos a helyi kormányzat nem képes anyagi ráfordításokra. A Szeretetszolgálat által az ugandai fővárosban, Kampalában elkezdett fejlesztés a környezeti fenntarthatóság jegyében igyekszik a kenyai szanitációs központokénál is újabb többletet elérni: az aktívház-technológiával épülő kioszkok a kenyai fejlesztésnél ismertetettekhez képest biogáz-hasznosító rendszerrel bővültek.
PARTNEREINK
- Helyi főpartnerünk, a SSWARS nevű vízügyi fejlesztésekre specializálódott ugandai civil szervezet. A program keretében együttműködési megállapodás született a közösség választott testületének vezetőségével, amelyben rögzítettük, hogy a központ részben az ő munkájuk felhasználásával épül fel, és annak fenntartása is nagyrészt a helyi közösség feladata lesz. Így olyan eredmény születik, amelyet a közösség maximálisan a sajátjának érez, annak létrehozásában, megtartásában és működtetésében is alapvető érdeke van. A szakmai kontrollt fő partnerünk látja el, azonban a napi fenntartást a közösség választottjai végzik – külső munkatárs részvételével.
- A program szakmai minőségét garantálja, hogy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik partnere, az ugandai civil szervezeteket tömörítő UWASNET nevű ernyőszervezet és vezetője Doreen Wandera Kabasindi. Ő a programot pro bono látja el tanácsokkal, továbbá az országban az NGO-kat biztosítja érdekvédelmi, jogi és gazdasági eszközökkel.