A Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkatársai 2024. márciusában tettek látogatást először Bogo Bogoban, Mombasa egy viszonylag fiatal nyomornegyedében. A Szeretetszolgálat az első segítő aktorként jutott el az informális telepre, hogy előkészítse a közösséget tiszta ivóvízzel, zuhanyzási és WC-használati lehetőséggel ellátó szanitációs központ építését helyi partnerével, a Maji Na Ufanisi-vel (Víz és Fejlődés) együttműködve. A látogatás során a szervezet nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó munkatársa, Czirják Ráhel közelebbről is megismerkedhetett a helyi közösséggel: ellátogatott a nyomornegyeden belül működő iskolákba, keresztény gyülekezetbe és mecsetbe is, ahol az ottaniak vendégszeretete mellett sok fontos információhoz jutott a mindennapi nehézségek, Bogo Bogo közösségének legfontosabb kihívásai tekintetében. Ekkor derült fény a fogyatékossággal kapcsolatos súlyos helyzetre, mint a helyieket sújtó egyik legnagyobb nehézségre, amely azonnali megoldásra, egy új projekt indítására sarkallta a magyar segélyszervezetnél dolgozókat.

A Bogo Bogoban fogyatékossággal élő gyermekeken segítő, szociális és oktatási integrációt célzó gyógypedagógiai program terepi adatfelvétellel vette kezdetét 2024 októberében, amikor a Szeretetszolgálat részéről magyar gyógypedagógusok olyan eszközöket dolgoztak ki, amellyel a kenyai terepmunkások megfelelő minőségű és mennyiségű információt tudnak gyűjteni a programban résztvevő 72 gyermekről. A fényképeket, videókat, valamint kérdőíveket kiértékelve ugyanis személyre szabott terápiát kapnak a Bogo Bogo-beli kiskorúak, állapotuk javítása illetve szinten tartása érdekében.

A program pénzügyi keretei által megszabott lehetőségeket figyelembe véve kiválasztott kedvezményezetti csoport- 72 gyermek – mellett ugyanakkor egy jóval szélesebb kör is segítséghez jutott a kezdeményezésre adott további helyi segítség nyomán: így a kenyai szakemberek részvételével 2025. április 7. és 11. között jegyzékbe vették a mozgás- és egyéb nehézségekkel küzdő embereket a Fogyatékossággal Élők Nemzeti Tanácsánál (National Council for Persons with Disabilities – NCPWD), ugyanis a kelet-afrikai országban csak a regisztrációt követően válhatnak jogosulttá az állami fogyatékosügyi ellátásra. Viszont számos fogyatékos személy nem jut el a regisztrációig, mivel annak előfeltételét képző orvosi szakvéleményt pénz hiányában vagy fizikai akadályok miatt nem tudják megszerezni. Ezért a program részeként a Maji Na Ufanisi előkészítésében egy ötnapos kitelepülés valósulhatott meg, aminek során orvosszakértői csoport mérte fel a fogyatékossággal élőket, majd regisztrálták őket a rendszerben. A megmozdulásban több helyi szakmai szervezet is részt vett – mint például az Kenyai Fizikai Fogyatékossággal Élők Egyesülete (APDK), akikkel a Máltai Szeretetszolgálat szorosan együttműködik a program megvalósítása során. A kitelepülés eredményeként Bogo Bogoban és a környező területeken összesen 365 személy kapott orvosi szakvéleményt és került be a nemzeti nyilvántartási rendszerbe – ami sok esetben segédeszközök felírását és a megfelelő intézménybe való elirányítást is magában foglalta.

A Szeretetszolgálat komplex gyógypedagógiai programjának keretében a helyi közösséget igyekszik megerősíteni, a fogyatékossággal kapcsolatos ismereteket elmélyíteni, a rászorulókat pedig becsatornázni a helyi ellátórendszerbe. Ennek érdekében márciusban egy két éves képzési rendszert indított el az ellátás legalsóbb szintjét képező közösségi egészségügyi önkéntesek (CHP-k), valamint az oktatási integráció megvalósításának egyik célterületeként szolgáló, helyi New Hope általános iskola tanári kara számára. A hibrid formában megvalósuló képzés online óráit a magyar, személyes alkalmakat pedig kenyai gyógypedagógus szakemberek tartják.

A program következő lépéseként a magyar csapat június közepén utazik Kenyába, ahol a személyre szabott terápiát ismertetik meg a programban részt vevő gyermekek szüleivel, gondozóival.
Ha Ön is hozzájárulna a program sikeres megvalósításához, EZEN A LINKEN adományával támogathatja a Bogo Bogoban fogyatékossággal élő gyermekeket, hogy hozzájuthassanak a szükséges gyógyászati segédeszközökhöz.