A Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi fejlesztési segélyezési munkájának egyik kiemelt jelentőségű területe a Közel-Kelet, azon belül is – Libanon és Jordánia mellett – elősorban Szíria. Az arab országban 2011-ben kitört háború alatt, amint azt a körülmények lehetővé tették, a magyar Máltaiak az elsők között kapcsolódtak be a segélymunkába: fejlesztettek egészségügyi intézményeket, építettek kórházat, hoztak létre gyógyszertárat, üzemeltettek mobil orvosi rendelőket, majd segítettek több száz család hazaköltözését; a 2023-ban bekövetkezett földrengés során pedig, a legelső nyugati szervezetek egyikeként, helyben segítették a mentési munkálatokat és nyújtottak kiegészítő orvosi, egészségügyi ellátást a kárvallott lakosságnak. Jelenleg Szíriában a háborút követő rendeződés és normalizáció zajlik. Ebbe kapcsolódva a Szeretetszolgálat is a elsősorban a helyi közösségek mindennapi életét javító szolgáltatások megerősítésére és fejlesztésére törekszik.
2022-ben a Szeretetszolgálat a szíriai melkita egyház plébániai segélyszervezeteinek és a Caritas Syria püspök elnökének együttműködésével olyan átfogó tervet dolgozott ki, amelynek célja, a helyben segítés jegyében, a helyi kisközösségek megerősítése volt. E cél érdekében a Damaszkusz és Homsz közötti térségben beazonosították azokat a falvakat, egyházi és civil csoportokat, amelyek fejlesztésével közvetve vagy közvetlenül a legnagyobb helyi társadalmi hatást érhetik el. Segítettek manufaktúrákat, szőnyegkészítőket, tejtermelőket, állattenyésztő és növénytermelő kisgazdaságokat, falusi kisboltokat, valamint jelentős részben olyan plébániákat és szerzetesközösségeket, amelyek lelkipásztori és szociális munkájuk mellett közreműködnek a termelésben és előállításban is. Ezt a programot a 2023-as földrengés következtében rövid időre szüneteltetni kellett. Amint a körülmények azonban megengedték, folytatódtak a fejlesztések, már a földrengés okozta megváltozott szükségletek figyelembevételével.
Szíriában jelenleg közel 6 millió belső menekült él szórványban az ország legkülönbözőbb részein, akik a háború és az annak helyébe lépő gazdasági kilátástalanság okán kényszerültek menekülésre. Erről is beszélt Solymári Dániel, a Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatainak vezetője a közelmúltban a Vatican News, az Apostoli Szentszék hírszolgálatának kérdésére. A világ más részein élő szír menekültek számát pedig csak megbecsülni lehet. Szíriával szemben a nyugati szankciók még mindig érvényben vannak, a humanitárius kivételek nem teljesek és azoknak nincs időkorlát nélküli mentessége. Ez a központi kormányzattal szembeni politikai gát nagymértékben nehezíti a szenvedő lakosság fájdalmainak enyhítését. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkája ezért valóban hiánypótló a közel-keleti ország megsegítése és a nemzetközi menekülthullám mérséklése összefüggésében.