A Szent Illésről (Mar Elijah) elnevezett szentély Szíria és az egész levantei térség egyik legfontosabb keresztény zarándokhelye. A libanoni határhoz közel, jelenleg a Hezbollah által is felügyelt területen található szenthely, a szíriai háború előtt a térségbeli kereszténység nemzeti szentélyének számított. A szíriai Al Qusayr-ban 2012-ben kitört harcok következtében azonban a zarándokhelyet militáns dzsihadista csoportok elfoglalták, nyilvánosan deszakralizálták, legfontosabb épületeit lerombolták. A területről a harcokat túlélt keresztény közösségek elmenekültek, a templomot és a hozzá tartozó zarándokszállást, kiegészítő épületeket az azt elfoglalt dzsihadisták vették használatba, akik a főtemplom oltárát felgyújtották, a könyvtárat elégedték, az ereklyéket megsemmisítették vagy elrabolták. A Szükséget Szenvedő Egyház szíriai keresztény helyekről szóló jelentése szerint, a Mar Elijah zarándokhely az egyik legsúlyosabban kárt szenvedett kegyhely a térségben.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat már 2017-ben felkereste a Szent Illés prófétáról elnevezett helyszínt, aki a keresztény hagyomány szerint hosszú időt töltött az itt máig meglévő katakombában. Illés alakjához kapcsolódtak az első remeték, akik a XII. században a Szűzanyát a Kármel-hegyen tisztelve szerzetesi közösségben kezdtek el élni, a nagy próféta és Mária lelkülete szerint. A keleti egyházban pedig Illés próféta az egyetlen az ószövetségi szentek közül, akinek emlékét a bizánci egyház nyilvános ünneppel tiszteli. A Szeretetszolgálat vezetői a szíriai melkita egyház vezetőivel az elsők között keresték fel a zarándokhelyet, amint azt felszabadították a dzsihadisták alól. A helyszínen megtapasztalva a hatalmas pusztítást, a rombolást, az átfestett szent alakokat, nemzetközi segítséget próbált szerezni a magyar segélyszervezet e fontos épített örökség megmentéséhez. A Szükséget Szenvedő Egyház lengyel szervezetének közreműködése mellett azonban végül csak a magyar állam tudott konkrét segítséget nyújtani.
A felújítási munkálatok befejeződtek és 2024. május 17-én megtörtént a zarándokhely és a kegytemplom újra szentelése. A szent liturgiát Youssef Absi melkita görögkatolikus pátriárka vezette, a szíriai keresztény egyházak képviselőinek jelenlétében. Az eseményre a lengyel szervezet és a magyar állam képviselője mellett a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vezetőit is meghívták, akik egyedüli nyugatiként vettek részt a fontos ünnepen. A Szeretetszolgálat részéről Solymári Dániel a szervezet nemzetközi kapcsolatainak vezetője vett részt. Őboldogsága Youssef Absi beszédében kifejezte a magyar segélyszervezet úttörő szerepvállalását, amely elvezetett a zarándokhely teljes megújulásához.
Az eseményen mások mellett jelen volt Jacques Mourad, a szír katolikusok homszi érseke, a Szent Illés kolostor egykori elöljárója is, aki 2015 májusában esett az Iszlám Állam fogságába és mintegy 5 hónapon keresztül volt a dzsihadisták börtönében. Mourad atya olasz és francia rehabilitációját követően már ismét Szíriában él és szolgál.